Xiaomi Poco M4 Pro

8800.00 ден

 

Опис

Лансирање Најавен 2022 година, 28 февруари
Статус е достапен. Објавено 2022 година, 16 март
Димензии на ТЕЛО 159,9 x 73,9 x 8,1 mm (6,30 x 2,91 x 0,32 инчи)
Тежина 179,5 g (6,31 oz)
Build Glass напред (Gorilla Glass 3), пластична рамка, пластична задна страна
SIM Двојна SIM (нано-SIM, двојна подготвеност)
 IP53, отпорен на прашина и прскање
Тип на дисплеј AMOLED, 90Hz, 700 nits, 1000 nits (врв)
Големина 6,43 инчи, 99,8 cm2 (~84,5% сооднос екран-тело)
Резолуција 1080 x 2400 пиксели, сооднос 20:9 (~409 ppi густина)
Заштита Corning Gorilla Glass 3
ПЛАТФОРМА ОС Android 11, MIUI 13 за POCO
Чипсет Mediatek Helio G96 (12 nm)
CPU Octa-core (2x2,05 GHz Cortex-A76 & 6x2,0 GHz Cortex-A55)
GPU Mali-G57 MC2
Слот за МЕМОРИСКА картичка microSDXC (посветен слот)
Внатрешна 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM
 UFS 2.2
ГЛАВНА КАМЕРА Тројна 64 MP, f/1,8, 26mm (широка), 0,7µm, PDAF
8 MP, f/2,2, 118˚ (ултраширок), 1/4", 1,12 µm
2 MP, f/2,4, (макро)
Се одликува со LED блиц, HDR, панорама
Видео 1080p@30fps
СЕЛФИ КАМЕРА Единечна 16 MP, f/2,5, (широк), 1/3,06" 1,0µm
Се одликува со HDR
Видео 1080p@30fps
ЗВУК Звучник Да, со стерео звучници
3,5 милиметарски приклучок Да
 24-битен/192 kHz аудио
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
Позиционирање GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
NFC Да
Инфрацрвена порта Да
Радио FM радио, снимање
USB USB Type-C 2.0, OTG