XIAOMI NOTE 10 5G

7000.00 ден

 

Опис

Лансирање Најавен 2021 година, 04 март
Статус е достапен. Објавено 2021 година, 16 март
Димензии на ТЕЛО 160,5 x 74,5 x 8,3 mm (6,32 x 2,93 x 0,33 инчи)
Тежина 178,8 g (6,31 oz)
Build Glass напред (Gorilla Glass 3), пластичен заден дел, пластична рамка
SIM Двојна SIM (нано-SIM, двојна подготвеност)
 IP53, отпорен на прашина и прскање (зависи од пазарот/регионот)
Тип на дисплеј Super AMOLED, 450 нити (тип), 1100 нити (врв)
Големина 6,43 инчи, 99,8 cm2 (~83,5% сооднос екран-тело)
Резолуција 1080 x 2400 пиксели, сооднос 20:9 (~409 ppi густина)
Заштита Corning Gorilla Glass 3
PLATFORM OS Android 11, може да се надгради на Android 12, MIUI 14
Чипсет Qualcomm SDM678 Snapdragon 678 (11 nm)
CPU Octa-core (2x2,2 GHz Kryo 460 Gold & 6x1,7 GHz Kryo 460 Silver)
GPU Adreno 612
Слот за МЕМОРИСКА картичка microSDXC (посветен слот)
Внатрешна 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM
 UFS 2.2
ГЛАВНА КАМЕРА Quad 48 MP, f/1.8, 26mm (широк), 1/2.0", 0.8µm, PDAF
8 MP, f/2,2, 118˚ (ултраширок), 1/4,0", 1,12 µm
2 MP, f/2,4, (макро)
2 MP, f/2,4, (длабочина)
Се одликува со LED блиц, HDR, панорама
Видео 4K@30fps, 1080p@30/60fps
СЕЛФИ КАМЕРА Единечна 13 MP, f/2,5, (широк), 1/3,06", 1,12 µm
Се одликува со HDR
Видео 1080p@30fps
ЗВУК Звучник Да, со стерео звучници
3,5 милиметарски приклучок Да
 24-битен/192 kHz аудио
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
Позиционирање GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
NFC бр
Инфрацрвена порта Да
Радио FM радио, снимање
USB USB Type-C 2.0