XIAOMI 12 LITE

12000.00 ден

Категории: , ,
 

Опис

Димензии на ТЕЛО 159,3 x 73,7 x 7,3 mm (6,27 x 2,90 x 0,29 инчи)
Тежина 173 g (6,10 oz)
Build Glass напред (Gorilla Glass 5), стаклен заден дел, пластична рамка
SIM Двојна SIM (нано-SIM, двојна подготвеност)
Тип на дисплеј AMOLED, 68B бои, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 950 nits (врв)
Големина 6,55 инчи, 103,6 cm2 (~88,2% сооднос екран-тело)
Резолуција 1080 x 2400 пиксели, сооднос 20:9 (~402 ppi густина)
Заштита Corning Gorilla Glass 5
ПЛАТФОРМА ОС Андроид 12, MIUI 13
Чипсет Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
CPU Octa-core (1x2,4 GHz Cortex-A78 & 3x2,2 GHz Cortex-A78 & 4x1,9 GHz Cortex-A55)
GPU Adreno 642L
Слот за МЕМОРИСКА картичка бр
Внатрешна 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM
 UFS 2.2
ГЛАВНА КАМЕРА Тројна 108 MP, f/1,9, 26mm (широк), 1/1,52", 0,7µm, PDAF
8 MP, f/2,2, 120˚ (ултраширок), 1/4,0", 1,12 µm
2 MP, f/2,4, (макро)
Се одликува со блиц со двоен тон со двоен LED, HDR, панорама
Видео 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; жиро-EIS
СЕЛФИ КАМЕРА Единечна 32 MP, f/2,5, (широк), 1/2,8“, 0,8µm, AF
Се одликува со HDR, панорама
Видео 1080p@30/60fps, 720p@120fps
ЗВУК Звучник Да, со двојни звучници
3,5 милиметарски приклучок бр
 24-битен/192 kHz аудио
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, двоен опсег, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.2, A2DP, LE
Позиционирање GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1)
NFC Да (зависи од пазарот/регионот)
Инфрацрвена порта Да
Радио бр
USB USB Type-C 2.0, OTG
КАРАКТЕРИСТИКИ Сензори Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, жиро, компас
 Виртуелно сензор за близина
БАТЕРИЈА Тип Li-Po 4300 mAh, неотстранлива
Полнење 67W жично, PD3.0, QC4, 50% за 13 мин (рекламирано)