SAMSUNG TAB A8

11000.00 ден

 

Опис

Лансирање Најавен 2021 година, 15 декември
Статус е достапен. Објавено 2022 година, 17 јануари
Димензии на телото 246,8 x 161,9 x 6,9 mm (9,72 x 6,37 x 0,27 инчи)
Тежина 508 g (1,12 lb)
SIM Nano-SIM
ЕКРАН Тип TFT LCD
Големина 10,5 инчи, 319,7 cm2 (~80,0% сооднос екран-тело)
Резолуција 1200 x 1920 пиксели, сооднос 16:10 (~216 ppi густина)
PLATFORM OS Android 11, може да се надгради на Android 13, One UI 5
Чипсет Unisoc Tiger T618 (12 nm)
CPU Octa-core (2x2,0 GHz Cortex-A75 & 6x2,0 GHz Cortex-A55)
GPU Mali G52 MP2
Слот за МЕМОРИСКА картичка microSDXC (посветен слот)
Внатрешна 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM
ГЛАВНА КАМЕРА Единечна 8 MP, AF
Видео 1080p@30fps
СЕЛФИ КАМЕРА Единечна 5 MP
Видео 1080p@30fps
ЗВУК Звучник Да, со стерео звучници (4 звучници)
3,5 милиметарски приклучок Да
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
Позиционирање GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
NFC бр
Радио бр
USB USB Type-C 2.0