SAMSUNG S22 5g

26500.00 ден

 

Опис

Димензии на ТЕЛО 146 x 70,6 x 7,6 mm (5,75 x 2,78 x 0,30 инчи)
Тежина 167 g / 168 g (mmWave) (5,89 oz)
Build Glass напред (Gorilla Glass Victus+), стаклен заден дел (Gorilla Glass Victus+), алуминиумска рамка
SIM Nano-SIM и eSIM или Dual SIM (2 Nano-SIM и eSIM, двојна мирување)
 IP68 отпорен на прашина/вода (до 1,5 m за 30 мин.)
Оклопна алуминиумска рамка со поцврст отпор на паѓање и гребење (рекламирана)
Тип на дисплеј Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (врв)
Големина 6,1 инчи, 90,1 cm2 (~87,4% сооднос екран-тело)
Резолуција 1080 x 2340 пиксели, сооднос 19,5:9 (~425 ppi густина)
Заштита Corning Gorilla Glass Victus+
 Секогаш вклучен екран
PLATFORM OS Android 12, може да се надгради на Android 13, One UI 5.1
Чипсет Exynos 2200 (4 nm) - Европа
Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - РЕД
CPU Octa-core (1x2,8 GHz Cortex-X2 & 3x2,50 GHz Cortex-A710 & 4x1,8 GHz Cortex-A510) - Европа
Octa-core (1x3,00 GHz Cortex-X2 & 3x2,50 GHz Cortex-A710 & 4x1,80 GHz Cortex-A510) - РЕД
GPU Xclipse 920 - Европа
Adreno 730 - РЕД
Слот за МЕМОРИСКА картичка бр
Внатрешна 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM
 UFS 3.1
ГЛАВНА КАМЕРА Тројна 50 MP, f/1,8, 23mm (широка), 1/1,56", 1,0µm, Dual Pixel PDAF, OIS
10 MP, f/2.4, 70mm (телефото), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x оптички зум
12 MP, f/2,2, 13mm, 120˚ (ултрашироко), 1/2,55" 1,4µm, супер стабилно видео
Се одликува со LED блиц, автоматско HDR, панорама
Видео 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, стерео снимање на звук, gyro-EIS
СЕЛФИ КАМЕРА Единечна 10 MP, f/2,2, 26mm (широка), 1/3,24", 1,22µm, Dual Pixel PDAF
Се одликува со двоен видео повик, Auto-HDR
Видео 4K@30/60fps, 1080p@30fps