IPHONE 14 PLUS

39000.00 ден

 

Опис

Лансирање Најавен 2022 година, 07 септември
Статус е достапен. Објавено 2022 година, 07 октомври
Димензии на телото 160,8 x 78,1 x 7,8 mm (6,33 x 3,07 x 0,31 инчи)
Тежина 203 g (7,16 oz)
Изградба на стакло напред (стакло направено од Corning), стаклено назад (стакло направено од Corning), алуминиумска рамка
SIM Nano-SIM и eSIM - Меѓународен
Двојна eSIM со повеќе броеви - САД
Двојна СИМ-картичка (Нано-СИМ, двоен стенд-бај) - Кина
 IP68 отпорен на прашина/вода (до 6 m за 30 мин.)
Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX сертифициран)
Тип на дисплеј Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (пик)
Големина 6,7 инчи, 109,8 cm2 (~87,4% сооднос екран-тело)
Резолуција 1284 x 2778 пиксели, сооднос 19,5:9 (~458 ppi густина)
Заштитно керамичко штитно стакло
ПЛАТФОРМА ОС iOS 16, може да се надгради на iOS 16.4.1
Чипсет Apple A15 Bionic (5 nm)
Хекса-јадрен процесор (2x3,23 GHz Лавина + 4x1,82 GHz Blizzard)
GPU Apple GPU (5-јадрена графика)
Слот за МЕМОРИСКА картичка бр
Внатрешна 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 512GB 6GB RAM
 NVMe
ГЛАВНА КАМЕРА Двојна 12 MP, f/1,5, 26mm (широк), 1/1,7", 1,9µm, PDAF со два пиксели, OIS со менување на сензорот
12 MP, f/2,4, 13 mm, 120˚ (ултраширок)
Карактеристики на блиц со двоен тонски двоен LED, HDR (фото/панорама)
Видео 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (до 60fps), Cinematic режим (4K@30fps), стерео звук за снимање.
СЕЛФИ КАМЕРА Единечна 12 MP, f/1,9, 23mm (широк), 1/3,6", PDAF
SL 3D, (сензор за длабочина/биометрија)
Се одликува со HDR, кинематографски режим (4K@30fps)
Видео 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS
ЗВУК Звучник Да, со стерео звучници
3,5 милиметарски приклучок бр
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, двоен опсег, жариште
Bluetooth 5.3, A2DP, LE
Позиционирање GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
NFC Да
Радио бр
USB Lightning, USB 2.0
КАРАКТЕРИСТИКИ Сензори Face ID, акцелерометар, жиро, близина, компас, барометар
 Поддршка за ултра широк опсег (UWB).
СОС за итни случаи преку сателит (праќање/примање SMS)
БАТЕРИЈА Тип Li-Ion 4323 mAh, неотстранлива (16,68 Wh)
Полнење со жица, PD2.0, 50% за 30 мин (рекламирано)
15W безжичен (MagSafe)
7,5W безжичен (Qi)