IPHONE 12

25500.00 ден

 

Опис

Димензии на ТЕЛО 146,7 x 71,5 x 7,4 mm (5,78 x 2,81 x 0,29 инчи)
Тежина 164 g (5,78 oz)
Изградба на стакло напред (стакло направено од Corning), стаклено назад (стакло направено од Corning), алуминиумска рамка
SIM Nano-SIM и eSIM или двојна SIM (Nano-SIM, двојна подготвеност) - за Кина
 IP68 отпорен на прашина/вода (до 6 m за 30 мин.)
Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX сертифициран)
Тип на дисплеј Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 625 nits (HBM), 1200 nits (пик)
Големина 6,1 инчи, 90,2 cm2 (~86,0% сооднос екран-тело)
Резолуција 1170 x 2532 пиксели, сооднос 19,5:9 (~460 ppi густина)
Заштитно керамичко штитно стакло
ПЛАТФОРМА ОС iOS 14.1, што може да се надгради на iOS 16.4
Чипсет Apple A14 Bionic (5 nm)
Хекса-јадрен процесор (2x3,1 GHz Firestorm + 4x1,8 GHz Icestorm)
GPU Apple GPU (4-јадрена графика)
Слот за МЕМОРИСКА картичка бр
Внатрешна 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM
 NVMe
ГЛАВНА КАМЕРА Двојна 12 MP, f/1,6, 26mm (широка), 1,4µm, PDAF со два пиксели, OIS
12 MP, f/2,4, 13 mm, 120˚ (ултраширок), 1/3,6"
Карактеристики на блиц со двоен тонски двоен LED, HDR (фото/панорама)
Видео 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (до 30fps), стерео звук rec.
СЕЛФИ КАМЕРА Единечна 12 MP, f/2,2, 23mm (широка), 1/3,6"
SL 3D, (сензор за длабочина/биометрија)
Се одликува со HDR
Видео 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS
ЗВУК Звучник Да, со стерео звучници
3,5 милиметарски приклучок бр
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, двоен опсег, жариште
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
Позиционирање GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS
NFC Да
Радио бр
USB Lightning, USB 2.0
КАРАКТЕРИСТИКИ Сензори Face ID, акцелерометар, жиро, близина, компас, барометар
 Поддршка за ултра широк опсег (UWB).
БАТЕРИЈА Тип Li-Ion 2815 mAh, неотстранлива (10,78 Wh)
Полнење со жица, PD2.0, 50% за 30 мин (рекламирано)
15W безжичен (MagSafe)
7,5W безжичен (Qi)
Dimenzii na TELO 146,7 x 71,5 x 7,4 mm (5,78 x 2,81 x 0,29 inči)
Težina 164 g (5,78 oz)
Izgradba na staklo napred (staklo napraveno od Corning), stakleno nazad (staklo napraveno od Corning